fbpx מהו טיפול במשאבת אינסולין? | Medtronic Diabetes Israel

מהו טיפול במשאבת אינסולין?

עקבו אחר השאלות הפשוטות הבאות המופיעות באתר והתשובות הרלבנטיות בכדי להבין מהי משאבת אינסולין ואיך טיפול במשאבת אינסולין פועל, מסייע לכם לשמור על רמות הסוכר תחת שליטה תוך כדי שימור סגנון החיים שלכם.

עיקרי העמוד

 • יתרונות הטיפול במשאבת אינסולין

שתפו

טיפול במשאבת אינסולין בגוף של מבוגר

מהי משאבה ואיך היא פועלת?


משאבת אינסולין היא התקן אלקטרוני קטן,  כגודלו של טלפון סלולרי שאפשר לשאת בנקל על חגורה, בתוך כיס, או אפילו לחבר לחזייה. משאבת אינסולין יכולה לסייע לכם ולצוות הרפואי המטפל בכם לחקות בצורה טובה יותר את האופן שבו לבלב בריא מפריש את האינסולין הבזאלי לגוף על ידי אספקת כמויות קטנות ומהירות של אינסולין פעיל rapid acting insulin במהלך היום והלילה. הטיפול אינו נראה אפוא לעין ולכן הנו דיסקרטי מאוד.

המשאבה יכולה לסייע לכם לחקות את פעילותו של לבלב בריא: המשאבה מחליפה את הצורך בזריקות תכופות על ידי מתן מינונים מדויקים של אינסולין מהיר בצורה רציפה, עשרים וארבע שעות ביממה, דרך עירוי תת עורי (CSII), ובהתאמה מדויקת לצורכי גופכם.

 • שיעור הבאזלשיעור אינסולין מתוכנת המורכב מכמויות קטנות של אינסולין המופרש בצורה רציפה (24/7) ומחקה את האינסולין הבזאלי המיוצר על ידי הלבלב בפעילות נורמלית של הגוף (לא כולל מזון).

  השיעור המתוכנן נקבע על ידי הרופא שלכם בהתבסס על הצרכים האישיים שלכםהפרשה זו של שיעור האינסולין הבסיסי יכולה להיות מותאמת לצרכים היומיים הספציפיים שלכם, לדוגמה, אפשר להשהותה או לחלופין להגבירה או להפחיתה למסגרת זמן המוגדרת מראש: דבר זה איננו אפשרי בהזרקת אינסולין בזאלי
   
 • מינון בולוסיםניתן להפריש אינסולין נוסף "על פי דרישה" על מנת להתאימו למזון שאתם מתכוונים לצרוך או כדי לתקן רמות גבוהות של סוכר בדם. במשאבות אינסולין יש מחשבוני בולוסים שיסייעו לכם לחשב את כמות הבולוס שלכם בהתבסס על ההגדרות שנקבעו מראש על ידי הרופא שלכם ושוב, על בסיס הצרכים המיוחדים שלכם.

 

 

מהם היתרונות הטמונים בטיפול במשאבת אינסולין וכיצד הטיפול יכול לסייע לכם להשיג שליטה טובה יותר על הסוכר?

טיפול במשאבת אינסולין מציע יתרונות רפואיים רבים על פני טיפול יומי בהזרקות מרובות (MDI), ובהם: 

 • שליטה טובה יותר בהמוגלובין מסוכרר (HbA1c)
 • אירועי היפוגליקמיה מעטים מהרגיל
 • שיפור האיזון הגליקמי

המשאבה יכולה לסייע לכם לנהל טוב יותר את הצורך להתאים את מינון האינסולין הנחוץ לכם, בייחוד ביחס לארוחות ולמהלך הלילה ובכך יכולה לעזור לכם להשיג שליטה טובה יותר על הסוכר בדם. 

משאבת האינסולין MiniMed® 640G יכולה בנוסף לספק לכם את היתרונות הבאים, הודות ליכולת שלה להתאים את אספקת האינסולין:

 • חלוקה קלה למנות: חישוב צריכת האינסולין יכול להיות משימה מורכבת, שבה יש להביא בחשבון היבטים רבים. במשאבת ה-MiniMed™ 640G, הבולוס החכם המובנה (®Bolus Wizard) מסייע להבטיח מינון מדויק על ידי קביעת המינון הנדרש תוך כדי התחשבות באינסולין הנמצא כבר בגוף, ברמות הסוכר הנוכחיות, בהגדרות צריכת הפחמימות ובהגדרות האישיות של אינסולין.
 • גמישות רבה יותר: אפשר להתאים את ה- MiniMed™ 640G לפעילות גופנית, מחלה או להעברת בולוסים קטנים על מנת לכסות ארוחות או נשנושים. אפשר לעשות זאת בקלות, בלחיצת כפתור. המשאבה כוללת אף אפשרות מתן אינסולין בסיסי (בזאלי) באופן זמני כדי להפחית או להגביר את שיעור האינסולין הבסיסי באופן יחסי, אפשרות המתאימה במהלך פעילות גופנית או מחלה, למשל.
 • נוחות רבה יותר: ה-640MiniMed™ מציעה נוחות נוספת על ידי מד סוכר המחובר אלחוטית. מד הסוכר שולח באופן אוטומטי את רמות הסוכר בדם למשאבה, ובכך מאפשר חישובים מדויקים יותר של הבולוס החכם (®Bolus Wizard) והעברת בולוסים של אינסולין בצורה דיסקרטית.
   

הטיפול במשאבה כמערכת: כיצד האינסולין מגיע אל גופכם?

 
משאבת האינסולין (1) כוללת תא ובתוכו מיכל (2) הממולא באינסולין. ממיכל האינסולין מוזלף אינסולין אל תוך גופכם דרך ערכת עירוי (3). ערכת העירוי מוחדרת לגופכם באמצעות מכשיר החדרה (4) ומעבירה את האינסולין דרך צינורית קטנה וגמישה המכונה קנולה ונמצאת מתחת לעורכם. ערכת העירוי מחוברת למיכל באמצעות צינור קטן, ותוכלו לנתקה בקלות מגופכם מתי שתרצו. דבר זה עשוי להיות מועיל, למשל, כאשר אתם רוצים לשחות, להתקלח או לעסוק בספורט.
 

רכיבי הטיפול במשאבת אינסולין

כל ערכות העירוי והמיכלים ב-MiniMed™ נועדו לפעול עם המשאבה כמערכת שיש בה ממשק ייחודי אשר תוכנן להתאמה בטוחה יותר לעומת חיבור הסטדנרטי. החלק העיקרי במערכת זו הוא החיבור הייחודי  ב-MiniMed™, שנרשם כפטנט*, ונמצא בכל ערכת עירוי.

משאבת אינסולין

מכשיר רפואי קטן ועמיד, ובו:

- כפתורים לתכנות הזלפת האינסולין שלכם
- מסך LCD צבעוני שבו תוכלו לראות מה אתם מתכנתים
- תא לסוללת אלקליין AA אחת
- תא למיכל האינסולין                                                                                                                                    

מיכל

מיכל מפלסטיק שמכיל את האינסולין שננעל לתוך משאבת האינסולין. מיכל האינסולין ב-MiniMed™ מצויד במגן העברה (חתיכה כחולה בחלק העליון המוסרת לפני החדרת המיכל לתוך המשאבה), רכיב המסייע לשאוב את האינסולין מבקבוקון לתוך המיכל. המיכל יכול להכיל עד 300 יחידות אינסולין ומוחלף מדי יומיים שלושה כאשר אתם מחליפים את ערכת העירוי – ראו למטה. המיכל ב-MiniMed™ תוכנן כך שתהליך מילויו יהיה נוח.

ערכת עירוי

ערכת עירוי כוללת צינורית דקה העוברת ממיכל האינסולין לאזור של העירוי המחובר לגופכם. הקנולה מוחדרת בעזרת מחט קטנה המוסרת לאחר שהצינורית הוחדרה למקומה. היא מוחדרת לאותם האזורים בגופכם בדומה לאופן שבו אתם מזריקים לעצמכם אינסולין. ערכת העירוי מוחלפת אחת ליומיים עד שלושה ימים.
ערכות העירוי ב-MiniMed™ זמינות במגוון רחב של תכונות (סוג הצינורית, אורך וזוויות החדרה) כך שתוכלו לבחור את ערכת העירוי המתאימה לכם לנוחות והגנה מרביות.

מכשיר ההחדרה של ערכת העירוי

ערכת עירוי מוחדרת לתוך מכשיר ההחדרה ובלחיצה קלה על כפתור מוכנסת ערכת העירוי במהירות ובקלות, בהליך כמעט נטול כאבים.
 

האם משאבת אינסולין מתאימה לכם?

אנשים רבים עם סוכרת מסוג 1 עשויים להפיק תועלת ממשאבת אינסולין בלי שהם יודעים זאת אפילו. באופן כללי, אם הם חווים כל אחד מהדברים הבאים, הם עשויים להשיג שליטה טובה יותר עם משאבת אינסולין:
 • פחד ממחטים
 • קושי בניהול מצבי קיצון (עליות וירידות ברמות הסוכר)
 • פחד מהיפוגליקמיה, בייחוד בלילה
 • רמת המוגלובין מסוכרר (HbA1c) מחוץ לנורמה
 •  דאגות מסיבוכים בטווח הארוך
 • שאיפה להשיג גמישות רבה יותר בחיי היומיום

דברו עם הרופא שלכם על טיפול במשאבת אינסולין והאם הוא מתאים לכם.

אם תרצו ללמוד עוד על יתרונות הטיפול במשאבה, אנא צרו עמנו קשר באתר

הפניות

 • 1 J. C. Pickup and A. J. Sutton Severe hypoglycaemia and glycemic control in Type 1 diabetes: meta-analysis of multiple daily insulin injections compared with continuous subcutaneous insulin infusion Diabetic Medicine 2008 :25, 765–774
 • 2 Bergenstal RM1, Tamborlane WV, Ahmann A, Buse JB, Dailey G, Davis SN, Joyce C, Perkins BA, Welsh JB, Willi SM, Wood MA; STAR 3 Study Group. Sensor-augmented pump therapy for A1C reduction (STAR 3) study: results from the 6-month continuation phase. Diabetes Care. 2011 Nov;34(11):2403-5. doi: 10.2337/dc11-1248. Epub 2011 Sep 20.
 • * Ly T.T, Nicholas J.A., Retterath A. et al. Reduction of Severe Hypoglycemia with Sensor-Augmented Insulin Pump Therapy and Automated Insulin Suspension in Patients with Type 1 Diabetes [abstract]. Diabetes 2013; 62 (supplement 1): 228-OR

 

התוכן וכל המידע המסופק באתר זה נועדו לידיעתכם בלבד, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי מקצועי, אבחון או טיפול בכל דרך. סיפורי המטופלים הם חוויות ספציפיות של המטופלים המסוימים. התגובות לטיפול עשויות להשתנות ממטופל למטופל. הקפידו לשוחח עם הרופא שלכם ולקבל ממנו מידע על האבחנה ועל הטיפול, ודאו כי אתם מבינים הכול ופעלו בהקפדה אחרי המידע שקיבלתם.

© 2016 Medtronic International Trading Sarl™. All Rights Reserved. No part of this website may be reproduced or utilized in any form or by any means without permission from Medtronic International Trading Sarl. MiniMed, Bolus Wizard, SMARTGUARD, Guardian, Enlite and CareLink are trademarks of Medtronic, Inc. and its subsidiaries. CONTOUR is a trademark of Bayer Healthcare LLC.