משאבת אינסולין מלווה את המטופל לכל מקום בחיי היומיום שלו, ובסופו של דבר תקבל חבטות ותיפגע. אף על פי שהיצרנים השונים מבצעים בדיקות רבות, ברגע שהמשאבה מחוץ לאריזה ומתחילה לשמש את המטופל בחייו יום-יום, איש לא יכול למנוע סדקים בוודאות מוחלטת.
אנו מאמינים שעמדתנו כיצרנים היא אחראית מאוד ושואפים לספק את רמת המודעות ההולמת עבור לקוחותינו בכל מה שקשור לאופן שבו עליהם להתשמש במשאבה בחיי היום-יום שלהם.

האמת על עמידות למים

משאבת אינסולין ™MiniMed™ Veo

משאבת האינסולין ™MiniMed™ Veo עמידה בפני התזות של מים, ולכן אנו ממשיכים לתייג אותה כמשאבה חסינת מים ולא כמשאבה אטומה למים או שעובדת במים.

אנו ממליצים למשתמשי משאבת אינסולין ™MiniMed™ Veo לא להכניס בכוונה תחילה את המשאבה שלהם למים. כדי להשתתף בפעילויות מים אתם יכולים בקלות להתנתק מהמשאבה שלכם. בזמן הניתוק עליכם לנקוט אמצעי זהירות כדי להגן על המשאבה מפני מים. תוכלו להסיר את משאבת האינסולין לזמן של עד שעה אחת בלי לקחת אינסולין. אם אתם מסירים את המשאבה לזמן העולה על שעה אחת, תצטרכו לקחת את האינסולין שלכם בדרך אחרת, לדוגמה זריקות או אינסולין מהיר-פעולה, או התחברות מחדש למשאבה כדי לקבל בולוסים (מידע נוסף בהנחיות להתנתקות זמנית). כאשר אתם מתחברים מחדש בדקו את רמות הסוכר בדם.

רמת האטימות של המכשיר היא IPx7, טבילה בעומק 1 מטר למשך 30 דקות.

המשמעות היא שמשאבת ה-™MiniMed™ Veo​​​​​​​ מוגנת בשהייה קצרה במים לפחות משלושים דקות לעומק של פחות ממטר אחד.

אם הלקוחות שלנו יחוו חדירה של מים למשאבת האינסולין, כמובן נחליף אותה, בהתאם למדיניות האחריות שלנו.

משאבת אינסולין ™MiniMed™ 640G

משאבת האינסולין ™MiniMed™ 640G שלכם, אם היא מורכבת בצורה נכונה עם תא המיכל והצינורית המוחדרת, עמידה בפני מים (בדירוג IPx8) בעומק של עד 3.6 מטרים למשך עד 24 שעות.

מכיוון שמשאבת האינסולין ™MiniMed™ 640G עמידה בפני מים, אין זה סביר שיתרחשו נזקי מים למשאבה עקב התזה או הכנסה למים. עם זאת, כדאי שתבדקו את המשאבה שלכם בהקפדה ותוודאו שאין בה סדקים לפני שאתם חושפים אותה למים, בייחוד אם היא נפלה או שאתם חושדים שנגרם לה נזק. המשאבה אינה עמידה בפני מים כאשר היא סדוקה.

אם אתם מאמינים שמים חדרו למשאבה או אתם מבחינים בכשל אחר כלשהו במשאבה, בדקו את הסוכר בדם שלכם, ובמידת הצורך טפלו בהתאם להנחיות הרופא שלכם. צרו קשר עם מדטרוניק לקבלת סיוע נוסף. תמיד כדאי ליצור קשר עם הרופא אם אתם חווים רמות גבוהות או נמוכות במיוחד של סוכר, או אם יש לכם שאלות הנוגעות לטיפול.

משדר ™MiniLink

משדר ™MiniLink, כאשר הוא מחובר לחיישן ובשימוש, עמיד למים לחלוטין. עם זאת, איננו ממליצים להכניס את משדר ה-™MiniLink שלכם למים חמים מאוד (כמו אמבטיה). תוכלו לשאת את המשדר לעומק של 2.4 מטרים למשך 30 דקות.

אם אתם מתנתקים ממשאבת האינסולין שלכם והמשדר יוצא מהטווח למשך יותר מ-40 דקות (במרחק של יותר מ-2 מטרים), רק 40 הדקות האחרונות ישוחזרו. דוחות יכללו "פער מידע" עם מידע חסר מזמן זה.

משדר GUARDIAN™ 2 LINK ומשדר GUARDIAN™ LINK 3

משדר ה- GUARDIAN™ 2 LINK ומשדר GUARDIAN™ LINK 3, כאשר הוא מחובר לחיישן ובשימוש, עמיד למים לחלוטין. עם זאת, איננו ממליצים להכניס את המשדר שלכם למים חמים מאוד (כמו אמבטיה). תוכלו לשאת את המשדר לעומק של 2.4 מטרים למשך 30 דקות.

צ'קליסט לנסיעות/ טיפים וטריקים

בזמן טיסה תוכלו להוסיף ולהשתמש במשאבת האינסולין שלכם כרגיל. לפני נסיעה מחוץ למדינות האיחוד האירופי, בדקו בתקנות הקיימות בארץ היעד שלכם את התאימות לתשדורת הרדיו (RF) שבשימוש המשאבה.

אם אתם משתמשים בפונקציית ניטור סוכר רציף (CGM) הקיימת במשאבה, תקנים בינלאומיים ותקנות רשות התקשורת הפדרלית של ארצות הברית (FCC) אינם מאפשרים הפעלת מכשירים המשתמשים בתשדורת רדיו במטוסים. לפיכך עליכם לנתק את משדר ה- ™MiniLink מחיישן הסוכר. שימו לב שלא די לכבות את פונקציית ה-CGM, שכן משדר ה- ™MiniLink יוסיף לשדר על ה-RF אלא אם כן ניתקתם אותו מחיישן הסוכר. אם אתם צריכים לבדוק את רמות הסוכר שלכם בזמן הטיסה, תצטרכו לעשות זאת ידנית, בעזרת מד הסוכר (BG) שלכם.

בזמן טיסה תוכלו להוסיף ולהשתמש במשאבת האינסולין שלכם כרגיל. לפני נסיעה מחוץ למדינות האיחוד האירופי בדקו בתקנות הקיימות בארץ היעד שלכם את התאימות לתשדורת הרדיו (RF) שבשימוש המשאבה.

אם אתם משתמשים בפונקציית ניטור סוכר רציף (CGM) הקיימת במשאבה, תקנים בינלאומיים ותקנות רשות התקשורת הפדרלית של ארצות הברית (FCC) אינם מאפשרים הפעלת מכשירים המשתמשים בתשדורת רדיו במטוסים. לפיכך עליכם לנתק את משדר ה-Guardian מחיישן הסוכר. שימו לב שלא די לכבות את פונקציית ה-CGM, שכן משדר ה-Guardian יוסיף לשדר על ה-RF אלא אם כן ניתקתם אותו מחיישן הסוכר. אם אתם צריכים לבדוק את רמות הסוכר שלכם בזמן הטיסה, תצטרכו לעשות זאת ידנית, בעזרת מד הסוכר (BG) שלכם.

עליכם להימנע מחשיפת משאבות עירוי אינסולין לשדות אלקטרומגנטיים חזקים בדומה למכשירי MRI. בדיקות נרחבות הראו כי מכשירים ממגנטים אחרים כמו גלאי מתכת בשדות תעופה, ציוד מעקב אלקטרוני וטלפונים סלולריים לא ישפיעו על העבודה של משאבת האינסולין שלכם.

אף על פי שטלפונים סלולריים, טלפונים אלחוטיים ומכשירים אחרים בתדר אלחוטי גבוה יכולים להפריע לתקשורת ממד הסוכר או מהמשדר אל משאבת האינסולין, הפרעה זאת אינה משבשת נתונים ואינה גורמת נזק למשאבה או למד הסוכר. אפשר לחדש את התקשורת על ידי הסרת המכשירים האלחוטיים הללו או כיבויים.

אין להעביר את המשאבה שלכם דרך מכשיר שיקוף המשמש לבדיקת תיקים ומזוודות, וגם לא דרך המכשיר הסורק את הגוף. אם אתם בוחרים לעבור דרך סורק גוף מלא, תצטרכו לנתק את ערכת העירוי ולהסיר את משאבת האינסולין ואת החיישן והמשדר (CGM) לפני הסריקה. כדי להימנע מהסרת המכשירים שלכם עליכם לבקש תהליך סריקה חלופי שאינו עושה שימוש ברנטגן. משאבת האינסולין שלכם, ערכת העירוי, מיכל האינסולין ומערכת ה-CGM יכולים לעמוד בחשיפה לגלאי מתכת בנמלי תעופה ולגלאי מתכת ידניים המשמשים בנקודות הבידוק בנמלי תעופה.

 

המשאבה שלכם יכולה להפוך את השליטה שלכם בסוכר בדם לקלה יותר כאשר אתם נוסעים. תוכלו לכוון בולוסים לארוחות המוגשות בשעות חריגות, לאלה הגדולות או קטנות מהרגיל, או לארוחות שאתם רוצים לאכול לאורך זמן.

תוכלו גם להתאים את המשאבה שלכם לשינויים ברמת הפעילות שלכם, כמו שינה עד מאוחר. האופן שבו אתם מתכוננים לנסיעה שלכם ומה שאתם צריכים לקחת תלוי במקום שאליו אתם נוסעים ובמשך הזמן של הנסיעה. מה שמתאים לטיסה קצרה או נסיעה לחג בארצכם שונה מהנדרש לטיסה ארוכה

 • סוללות נוספות למשאבה
 • אינסולין (ותיק אחסון מתאים לאינסולין)
 • ציוד הקשור למשאבה
 • עט אינסולין או מזרקים
 • מקלוני קטונים
 • ערכת חירום של גלוקגון
 • ציוד לבדיקת סוכר בדם
 • פחמימות לטיפול באירועי היפו ומזון נוסף כמו חטיפי אנרגיה שקל לשאת

דברים נוספים שכדאי לשקול:

 • ודאו שיש לכם פרטי התקשרות עם הרופא שלכם ועם הצוות הרפואי כמו גם פרטים של שירותי סוכרת ביעד הנסיעה שלכם.
 • קחו איתכם תעודה רפואית מזהה המציינת כי יש לכם סוכרת ושאתם נושאים משאבת אינסולין.
 • כדאי גם לקחת איתכם תרופה נגד שלשולים ובחילות.
 • קחו איתכם את המדריך של המשאבה ורשימה של כל הגדרות המשאבה שלכם.
 • אם אתם נוסעים לחו"ל כדאי שתכתבו לעצמכם כמה משפטים שימושיים בשפה המדוברת בארץ שאליה אתם נוסעים, כמו "יש לי סוכרת, בבקשה תן לי קצת סוכר או משהו לאכול."
 • בררו בארץ היעד שלכם פרטים על הכנסת ציוד הסוכרת שלכם.


תמיד קחו איתכם בתיק היד שעולה איתכם למטוס תרופות, חטיפים, ציוד של המשאבה ומכתב מהרופא שלכם. זה חשוב במיוחד מפני שהמזוודה שלכם עלולה להיאבד, וייתכן לחלופין שיהיו עיכובים ארוכים שלא תכננתם. אינסולין בבידוק המזוודות עשוי להיות חשוף לטמפרטורות קיצוניות (לעתים קרובות אף קור מקפיא).

כלל טוב הוא לארוז כמות כפולה מציוד הסוכרת שאתם חושבים שתצטרכו, למקרה שתהיינה בעיות כלשהן.

ציוד המשאבה עשוי להיות יקר יותר כאשר רוכשים אותו בארץ זרה, וייתכן שהציוד הספציפי שלכם לא יהיה זמין בכל ארץ, לכן הקפידו לבדוק תחילה איתנו: התקשרו לקו החירום והימנעו מהפתעות בלתי צפויות.
 

אין לנו הצעות ברורות בנוגע להתאמת מינוני האינסולין הבסיסי (בזאלי) לחציית אזורי זמן. כאשר אתם מתכננים טיול, עליכם להתייעץ עם הצוות הרפואי ולדון על מסלול הטיול וכל ההתאמות שתצטרכו אולי לעשות.

אל תשכחו לקחת איתכם תמיד רשימה של מינוני האינסולין הבסיסי (בזאלי) והגדרות אחרות של המשאבה.

תוכלו לכוון את המשאבה שלכם לַזמן של היעד החדש בכל שלב בזמן הטיסה – אנשים רבים עורכים את השינוי הזה כשהם מגיעים ליעדם. עם זאת, חשוב מאוד שתשנו את הזמן לזמן העדכני ביעדכם, שכן הגדרות האינסולין הבסיסי (בזאלי) עשויות להיות שונות למדי בלילה לעומת היום. אם אינכם משנים את השעה, אתם עשויים לקבל יותר מדי אינסולין בשעות היום ולאחר מכן לא מספיק אינסולין בלילה, מה שעלול להיות די מסוכן.

אל תשכחו לשנות את השעה כשאתם חוזרים מהטיול לאזור הזמן המקורי שלכם.

 

כדאי לכם לקום ולצעוד קצת בזמן טיסות ארוכות, ולשתות הרבה מים – זה עוזר למניעת בעיות קרישת דם שאנשים עם או בלי סוכרת עשויים לחוות.

רמות הסוכר בדם יכולות לעלות גבוה מדי או לרדת נמוך מדי עקב מתח או שינויים בפעילויות או באכילה, לכן עליכם לבדוק את הסוכר בדם לעתים קרובות יותר.

נסיעה בתוך ארצות הברית

 • בארצות הברית מכתבים מהרופא כבר אינם הוכחה מספקת לצורך רפואי כאשר אתם נושאים מזרקים. כדי לעלות על מטוס עם מזרקים או התקנים אחרים להזלפת אינסולין אתם חייבים להצטייד בתווית מקצועית, רפואית, מודפסת מראש והמזהה כל תרופה באופן ברור. לא יהיו יוצאים מן הכלל. אם המרשם ממוקם בצד החיצוני של תא האינסולין, תצטרכו לקחת אותו אתכם.
 • זמן הצ'ק-אין הרצוי עבורכם בארצות הברית, אפילו בטיסות קצרות, הוא שעתיים, וזאת כדי שתוכלו לעבור את כל הבדיקות הביטחוניות.
 • בארצות הברית עליכם להודיע לאנשי האבטחה שיש לכם סוכרת ושאתם נושאים משאבה וציוד.

בבדיקת MRI נעשה שימוש בשדות מגנטיים חזקים מאוד ובגלי תשדורת רדיו על מנת ליצור תמונות של איברים ושל מבנים בתוך הגוף. שדות מגנטיים חזקים אלה יכולים להזיק למשאבה ואף למשוך אותה מהגוף. ערכת עירוי הקנולה (שאינה מכילה חלקי מתכת) – הכוללת: ™Mio™, Sof-s™et, Quick-set ו- ™Silhouette - יכולה להישאר בגופכם בלי שום דאגה.

לפני בדיקות MRI, רנטגן, סריקת CT, טיפול דיאתרמי, או חשיפה אחרת לקרינה, עליכם לנתק באופן זמני את המשאבה שלכם, את המשדר ואת מד הסוכר לפני שאתם נכנסים לחדר שבו מתקיימת הבדיקה.

אם יש לכם שאלות הנוגעות לבדיקות מסוימות ולאופן שבו הן עשויות להשפיע על המשאבה, אנא צרו קשר עם קו החירום באזורכם.

ניהול יום מחלה

כאשר אתם חולים, קשה לטפל בסוכרת שלכם, אבל חייבים. אם אתם חולים מכדי לפקח על הסוכרת בקפידה, בקשו מחבר או מבן משפחה לעזור לכם. אם אין מי שיעזור לכם, בקשו עזרה מהצוות הרפואי.

ניהול סוכרת בזמן מחלה או זיהום מצריך בדיקות סוכר תכופות ובדיקות קיטון בשתן. מחלה וזיהום מובילים ללחץ נוסף המופעל על הגוף ולעתים קרובות מעלים את הסוכר בדם. משאבת האינסולין מאפשרת לכם לערוך התאמות כדי להגיב במהירות ובקלות למחלה ולזיהום. גם אם אינכם מסוגלים לאכול, הגוף שלכם זקוק לאינסולין. בהתאם לתוצאות בדיקת הסוכר בדם, האינסולין הבסיסי (בזאלי) שלכם עשוי להספיק לכיסוי צורכי האינסולין שלכם, או שתצטרכו להגדיל את האינסולין על ידי מתן בולוסים מתַקנים תכופים, להגביר את האינסולין הבסיסי (בזאלי), או שניהם.

פרוטוקול יום מחלה

 • בדקו את הסוכר בדם ונוכחות קטונים בשתן מדי שעתיים, 24 שעות ביממה.
 • בדקו נוכחות קטונים בשתן בכל פעם שאתם ניגשים לשירותים.
 • הקפידו על תיעוד מדויק יותר של ערכי סוכר בדם, קטונים, תרופות, חום ותסמינים אחרים.
 • קחו תוספת אינסולין בכל פעם שהסוכר בדם הוא 250 מ"ג/דצ"ל או יותר וכאשר נוכחות הקטונים בינונית או גדולה.
 • זכרו כי יש צורך באינסולין ובנוזלים נוספים כאשר יש נוכחות של קטונים בשתן, גם אם רמת הסוכר בטווח היעד שלכם.

אם אתם מקיאים, עליכם להתקשר לאנדוקרינולוג שלכם, רופא משפחה, או מדריך לסוכרת לטיפול הולם עם נוזלים ואינסולין כדי להימנע מחמצת (DKA).

כדאי שיהיו לכם בבית הדברים הבאים בכל רגע נתון, ועליכם לקחת אותם איתכם לכל נסיעה:

 • נוזלים המכילים סוכר (לימונדה, קולה או משקאות דומים, סוכריה, ריבה, וכולי) כדי להחליף מזון מוצק.
 • נוזלים ללא סוכר (משקאות דיאטטיים, מרק צח, מרק עוף) כדי להחליף איבוד נוזלים.
 • מד חום.
 • תרופות לחום, לשיעול, לבעיות עיכול, לבחילות והקאות.
 • תוספת מקלונים לבדיקת סוכר ומקלוני קטון
 • ערכת חירום להזרקת גלוקגון במקרה של היפוגליקמיה חמורה.

בין אם מדובר ביום על החוף ובין אם מתחשק לכם סתם לקחת "חופש מהמשאבה", חזרה זמנית לזריקות יכולה להיות קלה יותר אם מתכננים אותה מראש. להלן הנחיות שיסייעו לכם ולרופא שלכם ליצור תכנית עבורכם.

הערה: ההנחיות נכתבו מתוך הנחה שאתם ממשיכים להשתמש באותו סוג אינסולין של משאבת האינסולין שלכם (בעיקר ®fast-acting Humalog או ®NovoRapid), אך שבמקום להשתמש בו במשאבה אתם משתמשים בזריקה.

אם יש לכם שאלות הנוגעות לטיפול שלכם בזמן הניתוק ממשאבת האינסולין, אנא צרו קשר עם הרופא שלכם. לשאלות הנוגעות לשימוש בפונקציות משאבת האינסולין של מדטרוניק, אנא צרו קשר עם נציג מדטרוניק סוכרת.

Humalog הוא סימן מסחרי רשום של אלי לילי (Eli Lilly) והחברה.
NovoRapid הוא סימן מסחרי רשום של Novo Nordisk A/S.

עד שעה אחת

 • בדיקה: בדקו את רמת הסוכר בדם (BG) לפני הניתוק
 • אינסולין בסיסי (בזאלי): לא נדרשות זריקות
 • פעילות גופנית: בדקו רמת סוכר בדם לפני פעילות גופנית, במהלכה ואחריה; ערכו ניטור הדוק במשך 24 השעות שלאחר פעילות גופנית נמרצת. הורידו מינונים של קצב הבסיס (בזאל ובולוס) בהתאמה.
 • תוספת אינסולין (בולוס): הזריקו לעצמכם (או התחברו מחדש/בולוס) כדי לכסות על פחמימות בהתאם ליחס אינסולין-לפחמימה ובהתבסס על הסוכר בדם. קחו זריקה או זריקות (או התחברו מחדש/בולוס) לתקן את רמת הסוכר בדם אם היא גבוהה, השתמשו בנוסחת התיקון. אם הסוכר בדם גבוה מ-230 מ"ג/דצ"ל ערכו בדיקת קטונים בשתן.

עד ארבע שעות

 • בדיקה: נטרו את הסוכר בדמכם לפני הניתוק, לפני ארוחות ובין השעה השלישית לרביעית.
 • אינסולין בסיסי (בזאלי): קחו זריקות שוות ערך למנת האינסולין הבסיסי (בזאלי) שהפסדתם.
 • פעילות גופנית: בדקו את הסוכר בדמכם לפני פעילות גופנית, במהלכה ואחריה; ערכו ניטור הדוק במשך 24 השעות שלאחר פעילות גופנית נמרצת. הורידו מינונים(בזאל ובולוס) בהתאמה.
 • תוספת אינסולין בבולוס: הזריקו לעצמכם (או התחברו מחדש/בולוס) כדי לתת אינסולין בעבור הפחמימות בהתאם ליחס אינסולין-פחמימה ובהתבסס על סוכר בדמכם. קחו זריקה (או התחברו מחדש/בולוס) כדי לתקן את הסוכר הגבוה, והשתמשו בנוסחת תיקון. אם הסוכר בדם גבוה מ-230 מ"ג/דצ"ל, ערכו בדיקת קטונים בשתן.

במשך הלילה

 • בדיקה: בדקו את רמת הסוכר בדמכם לפני השינה, והגדירו התרעות לבדיקה בכל שלוש עד ארבע שעות.
 • אינסולין בסיסי (בזאלי): מדי ארבע שעות הזריקו לעצמכם זריקות שוות ערך למנות האינסולין הבסיסי (בזאלי) שהפסדתם.
 • ניסיון: בדקו רמת סוכר בדם לפני פעילות גופנית, במהלכה ואחריה; ערכו ניטור הדוק במשך 24 השעות שלאחר פעילות גופנית נמרצת. הורידו מינונים (בסיס [בזאל] ובולוס) בהתאמה.
 • תוספת אינסולין בבולוס: הזריקו לעצמכם (או התחברו מחדש/בולוס) כדי לכסות על פחמימות בהתאם ליחס אינסולין-פחמימה ובהתבסס על רמת סוכר בדם. קחו זריקה או זריקות (או התחברו מחדש/בולוס) כדי לתקן רמת סוכר גבוהה, והשתמשו בנוסחת תיקון. אם הסוכר בדם גבוה מ-230 מ"ג/דצ"ל, ערכו בדיקת קטונים בשתן.

עד 24 שעות (או יותר)

 • בדיקה: בדקו רמת סוכר בדם לפני ארוחות, מדי 3–4 שעות ולפני השינה.
 • אינסולין בסיסי (בזאלי): מדי ארבע שעות הזריקו לעצמכם זריקות שוות ערך למנות האינסולין הבסיסי (בזאלי) שהפסדתם.
 • פעילות גופנית: בדקו רמת סוכר בדם לפני פעילות גופנית, במהלכה ואחריה; ערכו ניטור הדוק במשך 24 השעות שלאחר פעילות גופנית נמרצת. הורידו מינונים של קצב הבסיס (בזאל ובולוס) בהתאמה.
 • תוספת אינסולין בבולוס: הזריקו לעצמכם (או התחברו מחדש/בולוס) כדי לכסות על פחמימות בהתאם ליחס אינסולין-פחמימה ובהתבסס על רמת סוכר בדם. קחו זריקה או זריקות (או התחברו מחדש/בולוס) כדי לתקן רמת סוכר גבוהה, והשתמשו בנוסחת תיקון. אם הסוכר בדם גבוה מ-230 מ"ג/דצ"ל, ערכו בדיקת קטונים בשתן.

יותר מיום אחד

 • בדיקה: מומלץ לבצע ניטור רמת סוכר בדם תכוף להשגת שליטה מרבית.
 • אינסולין בסיסי (בזאלי): לנוחותכם, הרופא יכול לרשום לכם אינסולין ארוך טווח במקום אינסולין מהיר-פעולה.
 • פעילות גופנית: בדקו רמת סוכר בדם לפני פעילות גופנית, במהלכה ואחריה; ערכו ניטור הדוק במשך 24 השעות שלאחר פעילות גופנית נמרצת. הורידו מינונים של קצב הבסיס (בזאל ובולוס) בהתאמה.
 • תוספת אינסולין בבולוס: הזריקו לעצמכם (או התחברו מחדש/בולוס) כדי לכסות על פחמימות בהתאם ליחס אינסולין-פחמימה ובהתבסס על רמת סוכר בדם. קחו זריקה או זריקות (או התחברו מחדש/בולוס) כדי לתקן רמת סוכר גבוהה, והשתמשו בנוסחת תיקון. אם הסוכר בדם גבוה מ-230 מ"ג/דצ"ל, ערכו בדיקת קטונים בשתן.