ניהול רמות הסוכר בדם

עיקרי העמוד

 • חשיבות ההמוגלובין המסוכרר (HbA1c)
 • היפוגליקמיה והיפרגליקמיה

שתפו

כדי לשמור על רמות הסוכר הרצויות בדם ולהפחית את הסיכון לסיבוכים, יש להזליף לגוף מנות מדויקות של אינסולין. טיפולים שונים עשויים לכלול:
 
 • טיפול קונבנציונלי 
  2 עד 3 זריקות ליום בשילוב של אינסולין ארוך טווח ואינסולין קצר טווח.
 • זריקות יומיות מרובות (MDI)
  הזרקה שלוש פעמים ויותר ליום של אינסולין מהיר-פעולה ופעם-פעמיים ביום הזרקת איסולין ארוך טווח.
 • משאבת אינסולין (עירוי אינסולין תת-עורי רציף; CSII)
  CSII מחליף את הצורך בזריקות תכופות, על ידי הזלפת אינסולין מהיר-פעולה 24 שעות ביממה. שיעור אינסולין מתוכנת מראש מחקה את ייצור האינסולין הבסיסי (בזאלי) על ידי הלבלב ואפשר להתאימו בצורה טובה יותר לצורכי הגוף. אינסולין מהיר-פעולה פועל מהר מאוד ובכך מצמצם את השינויים ברמות הסוכר בדם בתגובה לצריכת פחמימות או, אם צריך, על מנת להפחית רמות סוכר גבוהות בדם.

המשאבה שינתה את חיי. איני מוגבל ללוח זמנים נוקשה, אני יכול לעשות כל מה שמתחשק לי, מתי שמתחשק לי ונוסף על כך, אני בשליטה.

-  תרזה 

הפחתת המוגלובין מסוכרר, הפחתת סיבוכים

המוגלובין מסוכרר (HbA1c): מדד חשוב לאופן שבו אפשר לשלוט בסוכרת בצורה יעילה בעזרת מדידת כמות הסוכר שנדבק לכל תא דם אדום במהלך שניים עד שלושה חודשים לפני המדידה כדי להעריך את רמת השליטה בסוכרת.

מחקר ה-DCCT (בקרת השליטה בסוכרת וסיבוכים) מאשר כי הפחתת המוגלובין מסוכרר ב-1% בלבד יכולה להפחית את הסיכון לפתח סיבוכים בכלי הדם בשיעור של עד40%*. יש לנטר את רמות ההמוגלובין המסוכרר בכל שלושה חודשים במטרה לשמור עליו מתחת ל-7% (53 מילימול לליטר) או בטווח שהגדיר הרופא שלכם*.

ערכי סוכר רגילים נעים בין 4.0 ל-7.8 מילימול לליטר, וכדאי שתשקלו לנסות להשיג מטרות אלה בחיי היומיום שלכם על ידי ניטור עצמי של רמות הסוכר בדם (SMBG) בעזרת מד סוכר אישי*.

 • היפוגליקמיה (אירועי "היפו") מתרחשת כאשר רמות הסוכר בדם נופלות מתחת ל-3.4 מילימול לליטר, אף על פי שהמספר המדויק עשוי להשתנות מאדם לאדם. במקרה של היפוגליקמיה קלה, החולה חש בתסמינים, ויכול לנקוט צעדים כדי למנוע את החמרת המצב על ידי צריכת מזון או שתייה המכילים פחמימות. מצבי היפוגליקמיה חמורים מצריכים סיוע מאדם אחר ועשויים להצריך טיפול בבית חולים.
 • היפרגליקמיה (מצבי "היפר") מתרחשת כאשר רמת הסוכר בדם גבוהה, בדרך כלל מעל 11.1 מילימול לליטר, אבל ערכים אלה עשויים להשתנות מאדם לאדם. רמות סוכר מעל 15 מילימול לליטר מצריכות טיפול מהיר על מנת להימנע מסיבוכים חריפים.


להגיע לטווח הרצוי של המוגלובין מסוכרר ולהישאר בטווח זה כדי להימנע מסיכון להיפוגליקמיה עשוי להיות משימה מאתגרת. טיפול במשאבת אינסולין מאפשר שינוי של תצרוכת האינסולין הנדרשת בהתאמה לצורכי הגוף המשתנים

אם כך, כמי שאובחן לאחרונה עם סוכרת מסוג 1, איך אתה מצליח לשלוט ברמות הסוכר בדמך ובו בזמן לשמור על אורח החיים הרגיל שלך?

הפניות

 • * ההפניות שמורות בקובץ וזמינות לפי דרישה; אנא צרו קשר עם נציג מדטרוניק המקומי שלכם לקבלת עותקים 

 

התוכן וכל המידע המסופק באתר זה נועדו לידיעתכם בלבד, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי מקצועי, אבחון או טיפול בכל דרך. סיפורי המטופלים הם חוויות ספציפיות של המטופלים המסוימים. התגובות לטיפול עשויות להשתנות ממטופל למטופל. הקפידו לשוחח עם הרופא שלכם ולקבל ממנו מידע על האבחנה ועל הטיפול, ודאו כי אתם מבינים הכול ופעלו בהקפדה אחרי המידע שקיבלתם.

© 2016 Medtronic International Trading Sarl™. All Rights Reserved. No part of this website may be reproduced or utilized in any form or by any means without permission from Medtronic International Trading Sarl. MiniMed, Bolus Wizard, SMARTGUARD, Guardian, Enlite and CareLink are trademarks of Medtronic, Inc. and its subsidiaries. CONTOUR is a trademark of Bayer Healthcare LLC.