הבנת הסוכרת והשפעת המזון על רמות הסוכר שלכם הם חלק חשוב מניהול הסוכרת. אין דיאטה מסוימת אחת שיש לנהל כאשר חיים עם סוכרת; עם זאת, מזונות שונים יכולים להשפיע על רמות הסוכר בדרכים שונות. תכנון התזונה, הבנת צריכת פחמימות וניטור קבוע של רמות הסוכר בדם חשובים בהתמודדות עם סוכרת.

ספירת פחמימות היא גישה בתכנון ארוחות. כאשר מקפידים עליה היא מאפשרת להתאים את דרישות האינסולין בצורה טובה יותר ומאפשרת חופש רב יותר בבחירת המזון.

סוגי המזון מתחלקים לשלוש קטגוריות: חלבון, שומן או פחמימות. מתוך השלושה רכיב התזונה העיקרי המשפיע על רמות הסוכר בדם הוא פחמימות. כאשר פחמימות מעוכלות הן הופכות לסוכר. סוכר נכנס למחזור הדם וגורם לרמות הסוכר בדם לעלות, בדרך כלל 15 דקות אחרי האכילה, תלוי בסוג המזון. בשלב זה האינסולין נחוץ כדי לאפשר לסוכר לעבור ממחזור הדם אל תוך התאים ולספק להם אנרגיה.

הידיעה איך לחשב את כמות הפחמימות במזון מקלה עלינו להתאים את כמות האניסולין הדרושה. מכנים זאת ספירת פחמימות.

אילו מזונות מכילים פחמימות?

 • עמילנים: לחמים, מדגנים, קרקרים, אורז, פסטה ודגנים
 • ירקות עמילניים: תפוחי אדמה, אפונה, שעועית ותירס
 • פירות ומיצי פירות
 • חלב ויוגורט
 • ממתקים: דבש, סוכר, סירופ, ריבה, ממתקים, משקאות אנרגיה, עוגיות, עוגות, מאפים, גלידות וקינוחים

שתי שיטות לספירת פחמימות:

 • מערכת להמרת פחמימות
  מערכת זו מבוססת על ספירת מנות מזון המכילות 10 גרם פחמימות. כל 10 גרמים שווי ערך לתחליף/סוג פחמימה/יחס פחמימה
 • ספירת גרם פחמימות
  זוהי מערכת המבוססת על שקילה וחישוב מספר הגרמים המדויק של פחמימות בכל ארוחה. כלים הטובים לספירת פחמימות בגרם הם: מאזניים, תוויות מזון, רשימות מזון וספרים לתכנון ארוחה.

פרוסת לחם שונה מאוד בצרפת לעומת ארצות הברית או נפאל. הודות למשאבה אני יכולה להתאים את תוספת הבולוסים, מה שהופך את הכול לקל יותר.- דלפינה

שמירה על רמות הסוכר בשליטה

בניהול הסוכרת חשוב מאוד להביא בחשבון גורמים רבים, לרבות ניטור הסוכר בדם, צריכת פחמימות, פעילויות פיזיות ודרישות אינסולין – כל זאת כדי להבטיח שליטה טובה בסוכר ולהפחית את הסיכון לפתח סיבוכים.

שמירה על המוגלובין מסוכרר (HbA1c) בטווח הנורמה ובו בזמן הקטנת הסיכון לאירועי היפוגליקמיה יכולות להיות משימה מאתגרת. עם זאת, הבנת צורכי הגוף, ההשפעות של המזון ולמידה איך לשמור על הסוכר בדם בתחום הרמות המומלצות, יאפשרו לכם לנהל את הסוכרת בצורה יעילה.

המוגלובין מסוכרר (HbA1c): מדד חשוב לאופן שבו אפשר לשלוט בסוכרת בצורה יעילה בעזרת מדידת כמות הסוכר שנדבק לכל תא דם אדום במהלך שניים עד שלושה חודשים לפני המדידה ולהעריך את רמת השליטה בסוכרת.

כאדם החי עם סוכרת, איך אני יכול להקפיד על איזון טוב יותר של הסוכר שלי ולהיות גמיש בארוחות שלי?

סוכרת, אכילה ומשאבות אינסולין

למזון יש תפקיד מרכזי בניהול הסוכרת ובשליטה על רמות הסוכר. אם אתם משתמשים בזריקות תכופות, עשוי להיות לכם קשה יותר להתמודד עם דחיית ארוחות, עם דילוג על ארוחות או עם דיאטות מגוונות. עם משאבת האינסולין MiniMed™ 640G אכילה יכולה להיות קלה יותר וסוגי הארוחות והזמנים שלהן גמישים יותר.

משאבת אינסולין היא מכשיר קטן, בערך בגודל טלפון סלולרי, שאפשר לשאת בקלות על חגורה, בכיס, או אפילו מחובר לחזייה.

משאבת האינסולין יכולה לסייע לכם ולרופא שלכם לחקות בצורה טובה יותר את הדרך שבה לבלב בריא מפריש אינסולין בסיסי (בזאלי) לגוף על ידי מתן כמויות קטנות של אינסולין מהיר במהלך היום והלילה. המשאבה יכולה לסייע לכם לנהל טוב יותר את הצורך להתאים את מנות האינסולין, בייחוד אחרי ארוחות ובלילה ולכן יכולה לסייע לכם להשיג שליטה טובה יותר בסוכר.

מחקרים רפואיים מאשרים כי חולים רבים בסוכרת מסוג 1 בכל הגילים העוברים מזריקות יומיות מרובות לטיפול במשאבת אינסולין מדווחים על שיפור באיכות חייהם ועל שביעות רצון רבה יותר מהטיפול שלהם.

כשהתחלתי בטיפול בזריקות מרובות (MDI) היו לי שתי זריקות של אינסולין ארוך-טווח בזמנים קבועים כך שהייתי צריכה להתעורר מוקדם אפילו בסופי שבוע. בארוחות שלי, מאחר שאיני סופרת פחמימות, הייתי צריכה לאכול כמות זהה של מזון וירקות מדי יום. זה היה די משעמם. למען האמת, היום כשאני סופרת פחמימות ומשתמשת בבולוס החכם במשאבה שלי, אני לא יכולה אפילו לדמיין איך עשיתי את זה לפני כן!- פביאן

משאבת האינסולין MiniMed™ 640G מאפשרת שליטה טובה יותר בסוכר הודות ליכולת להתאים את אספקת האינסולין, ומסייעת להפחית את הסיכונים למצבי היפר והיפו. עם טיפול במשאבת אינסולין משתמשים יכולים להפיק תועלת מ:

חלוקה קלה למנות

חישוב צריכת האינסולין יכול להיות משימה מורכבת, שבה יש להביא בחשבון היבטים רבים. כחלק ממשאבת ה-MiniMed™ 640G, הבולוס החכם המובנה (™Bolus Wizard) מסייע להבטיח מינון מדויק על ידי התחשבות באינסולין הנמצא כבר בגוף, ברמות הסוכר הנוכחיות, בהגדרות צריכת הפחמימות ובהגדרות האישיות של אינסולין.

פחות זריקות

כמויות מדויקות של אינסולין מהיר-פעולה מוזלפות לאורך היום על ידי ערכת עירוי המוסרת בקלות ומוחלפת אחת ליומיים-שלושה.

גמישות רבה יותר

אפשר להתאים את ה- MiniMed™ 640G בקלות לפעילות גופנית, לזמן מחלה או כדי להזליף תוספות קטנות (בולוסים) על מנת לכסות ארוחות או נשנושים. אפשר לעשות זאת בקלות, בלחיצת כפתור, במקום בזריקה נוספת. המשאבה כוללת אף אפשרות של מתן אינסולין בסיסי (בזאלי) באופן זמני כדי להפחית את שיעור האינסולין הבסיסי באופן יחסי, אפשרות המתאימה לפעילות גופנית, למשל.

נוחות רבה יותר

ה- MiniMed™ 640G מציעה נוחות נוספת על ידי מד סוכר אלחוטי. מד סוכר זה שולח באופן אוטומטי את רמות הסוכר בדם למשאבה, ובכך מאפשר חישובים מדויקים יותר של הבולוס החכם (™Bolus Wizard). כמו כן הוא שומר מידע זה ביומן דגיטלי יחד עם מנות האינסולין שלכם.

האם משאבת אינסולין היא הדבר הנכון עבורי?

אנשים רבים עם סוכרת מסוג 1 עשויים להפיק תועלת ממשאבת אינסולין בלי שהם יודעים זאת אפילו. באופן כללי, אם הם חווים כל אחד מהדברים הבאים, הם עשויים להשיג שליטה טובה יותר עם משאבת אינסולין:

 • דאגות מסיבוכים בטווח הארוך
 • התסמין הראשון לסיבוכים בטווח הארוך
 • פחד ממחטים
 • קושי בניהול מצבי קיצון (עליות וירידות ברמות הסוכר)
 • פחד מהיפוגליקמיה, בייחוד בלילה
 • רמת המוגלובין מסוכרר (HbA1c) מחוץ לנורמה
 • מודעות מופחתת להיפוגליקמיה
 • שאיפה להשיג גמישות רבה יותר בחיי היומיום
 •  

הדרך הטובה ביותר להישאר בטווח בריא של סוכר היא לנטר את רמת הסוכר בדם באופן עצמאי (בדיקות סוכר בדם) לפחות ארבע פעמים ביום ולבצע התאמות לטיפול לפי הצורך. משאבת האינסולין MiniMed™ 640G, בשימוש בבולוס החכם (™Bolus Wizard) יכולה לערוך חישובים והתאמות אלה באופן המסייע לשפר את השליטה בסוכר.

אפשרויות נוספות הזמינות עם משאבת האינסולין MINIMED™ 640G

משאבת האינסולין MiniMed™ 640G זמינה גם עם פונקציה משולבת נוספת של ניטור סוכר רציף (CGM) ותוכנת ™CareLink לניהול הטיפול.

משאבת האינסולין MiniMed™ 640G בשילוב עם CGM של מדטרוניק מאפשרת להפחית את השפעות ההיפוגליקמיה* על ידי תכונת ה- ™SmartGuard.* אם רמות הסוכר יורדות נמוך בצורה מסוכנת, ™SmartGuard יכולה לחזות מתי אתם מתקרבים לרמה הנמוכה 30 דקות מראש ובאופן אוטומטי להפסיק את הזלפת האינסולין. כאשר רמות הסוכר שלכם מתאוששות, המערכת מחדשת אוטומטית את הפרשת האינסולין. דבר זה עשוי להיות יתרון גדול על פני בדיקות סוכר בדם שכן מערכת ה-™MiniMed מתריעה לפני חצייה של גבולות הסף שנקבעו מראש, ונוסף על כך מראה את מגמות הסוכר הנוכחיות.