טרום התעברות ושליש ראשון

שמירה על איזון מיטבי של רמות הסוכר לפני ההיריון ובתחילתו יכולה להפחית את הסיכון לסיבוכים בתינוק. עם זאת, בזמן זה יש גם סיכון מוגבר להיפוגליקמיה באם, ולכן מינון האינסולין עשוי לרדת בהמשך השליש הראשון להיריון.

 שליש שני

בשלב זה השילייה מפותחת ורמות ההורמון מתחילות לעלות בהתמדה, מה שמגביר את דרישות האינסולין. ייתכן שיהיה צורך להגביר את הבולוסים בייחוד לפני ארוחה כדי לשמור על שליטה הדוקה בסוכר לאחר הארוחות.

שליש שלישי

מאחר שאינסולין נספג לאט יותר ועשוי להיות פחות יעיל בהפחתת סוכר בשלבי ההיריון המתקדמים. תצטרכו אולי לתת מנות גדולות יותר עוד קודם לכן, עד 30–40 דקות לפני האכילה. שמירה על שליטה הדוקה בסוכר במהלך השליש האחרון של ההיריון יכולה לעזור להתפתחות הסופית של אברי התינוק, לשמור על משקל לידה תקין ולהפחית את הסיכון להיפוגליקמיה ברך הנולד. 

 צירים ולידה

בזמן הלידה הרופאים יקפידו על פיקוח הדוק על רמות הסוכר כדי להבטיח שהן נשארות בטווח הנורמה. ייתכן שיהיה צורך בבולוסים קטנים של אינסולין, שיתאפשרו בנשים שבחרו להמשיך בטיפול במשאבת האינסולין בזמן הלידה. מיד לאחר הלידה ועד 24 שעות לאחריה, דרישות האינסולין עשויות לקטון באופן ניכר ורמות הסוכר הרצויות עשויות להשתנות.

 

שוב בבית

חיים עם תינוק חדש בבית משמעותם לעתים קרובות שינה ואכילה במועדים לא צפויים, מה שיכול להיות מאתגר כשמתמודדים בד בבד עם סוכרת. רמות הסוכר בנשים מיניקות עשויות לרדת במהירות בזמן ההנקה ולאחריה, ולכן חשוב לבדוק את רמות הסוכר בדם באופן קבוע ולהפחית את מינון האינסולין בעת הצורך. 

לאחר חודש של טיפול במשאבה רמות ההמוגלובין המסוכרר שלי צנחו מ-8.3% (67 מילימול לליטר) ל-6.2% (44מילימול לליטר) ובנוסף גיליתי שאני בהיריון! השינוי מ-MDI ל-CSII נתן לי שליטה גליקמית טובה יותר ורמה חדשה של חירות שקודם לכן לא העליתי על דעתי שאוכל להגיע אליה.

- מריה

הפחתת המוגלובין מסוכרר, הפחתת סיבוכים

המוגלובין מסוכרר (HbA1c): מדד חשוב לאופן שבו אפשר לשלוט בסוכרת בצורה יעילה בעזרת מדידת כמות הסוכר שנדבק לכל תא דם אדום במהלך שניים עד שלושה חודשים לפני המדידה והערכת רמת השליטה בסוכרת.

הקפדה על שליטה הדוקה בסוכר בדם היא אחת מהמטרות של כל אישה עם סוכרת מסוג 1 בזמן ההיריון שלה. יש לנטר את רמות ההמוגלובין המסוכרר (HbA1c) בכל שלושה חודשים במטרה לשמור עליו מתחת ל-7% (53 מילימול לליטר) או בטווח שהגדיר הרופא שלכם*.

מסיבה זו, נשים לעתים קרובות צריכות להגביר את הטיפול שלהן כדי להשיג את היעדים הגליקמיים בלי אירועי היפוגליקמיה, לרבות:

  •  תיקונים קטנים בבולוסים במשך היום כשיש חריגה מהיעד, דבר המצריך זריקות נוספות

  •  מנות מדויקות יותר של אינסולין לפני ארוחות על מנת לשמר את רמות הסוכר אחרי הארוחות ולהימנע מתיקונים נוספים.

  •  בדיקות תדירות של רמות הסוכר בדם לסייע בהגדרת ההתאמות בטיפול.

אם כך, כאישה עם סוכרת מסוג 1 שרוצה להיכנס להיריון או שהנה בהיריון, איך תשמרי על רמת הסוכר שלך בשליטה בצורה הטובה ביותר כאשר ההורמונים בתינוק שלך משתנים בלי הפסקה?