כאשר ילד מאובחן עם סוכרת מסוג 1, חייהם של כל בני המשפחה משתנים. הורים רבים דואגים מהאופן שבו הסוכרת תשפיע על חיי ילדיהם. איך היא תשפיע על עתידם. איך הם ימשיכו לחיות חיים רגילים.

 

בטיחות: הדאגה העיקרית

תרצו להבטיח:

  • שמי שמלווה את ילדכם ידע בדיוק מה לעשות במקרה חירום ויהיה מצויד בפרטי ההתקשרות העדכניים ביותר (רופא, הורים, אפוטרופוסים).
  • שיש אדם אחראי שיכול לעזור לילדכם או לילדתכם לבדוק את רמת הסוכר בדם שלהם או לעזור להם לקחת תוספת אינסולין (בולוס) אם צריך.

 

המטרה בניהול הסוכרת

במילים פשוטות המטרה היא לשלוט היטב ברמות הסוכר, שכן זה יעזור להבטיח חיים בריאים היום ולהפחית את הסיכון לפתח סיבוכים בעתיד. דרך אחת לדעת שרמת הסוכר של ילד תחת שליטה היא לשמור על ההמוגלובין המסוכרר שלו בטווח המטרה שהגדיר הרופא.

דרכים לנהל את רמות הגלוקוז בדם

כדי לשמור על רמות הגלוקוז בדם בטווח היעד ולהפחית את הסיכון לסיבוכים, יש להפריש לגוף מנות מדויקות של אינסולין. טיפולים שונים עשויים לכלול:

  • טיפול קונבנציונלי 2 עד 3 זריקות ליום בשילוב של אינסולין ארוך טווח ואינסולין קצר טווח.
  • זריקות יומיות מרובות (MDI) הזרקה שלוש פעמים ויותר ליום של אינסולין מהיר-פעולה ופעם-פעמיים ביום של אינסולין מהיר פעולה ואינסולין ארוך טווח.
  • משאבת אינסולין (עירוי אינסולין תת-עורי רציף; CSII) CSII מחליף את הצורך לזריקות תכופות על ידי הזלפת אינסולין מהיר-פעולה 24 שעות ביממה. שיעור אינסולין מתוכנת מראש מחקה את ייצור האינסולין הבסיסי (בזאלי) על ידי הלבלב באנשים שאינם חולים בסוכרת ואפשר להתאימו בצורה טובה יותר לצרכים של הגוף. אינסולין מהיר-פעולה פועל מהר מאוד ובכך ממזער את השינויים ברמות הגלוקוז בדם בתגובה לצריכת פחמימות או, אם צריך, על מנת להפחית רמות גלוקוז גבוהות בדם.

 

 

תמיד אהבנו לבלות יחד בפעילויות מחוץ לבית ומפעילויות ספורטיביות. הודות למשאבה כולנו הגענו לרמה חדשה של חופש ושקט נפשי!

- פאולו

 

 

הפחתת המוגלובין מסוכרר, הפחתת סיבוכים

המוגלובין מסוכרר (HbA1c): מדד חשוב לאופן שבו אפשר לשלוט בסוכרת בצורה יעילה בעזרת מדידת כמות הגלוקוז שנדבק לכל תא דם אדום במהלך שניים עד שלושה חודשים לפני המדידה והערכת רמת השליטה בסוכרת.

מחקר ה-DCCT (בקרת השליטה בסוכרת וסיבוכים) מאשר כי הפחתת המוגלובין מסוכרר ב-1% בלבד יכולה להפחית את הסיכון לפתח סיבוכים בכלי הדם בשיעור של עד 40%*. יש לנטר את רמות ההמוגלובין המסוכרר בכל שלושה חודשים במטרה לשמור עליו מתחת ל-7% או בטווח שהגדיר הרופא שלכם.*

ערכי גלוקוז רגילים נעים בין 140-70 מ"ל/דצ"ל, וכדאי שתשקלו לנסות להשיג מטרות אלה בחיי היומיום שלכם על ידי ניטור עצמי של רמות הגלוקוז בדם (SMBG) בעזרת מד גלוקוז אישי.*

היפוגליקמיה - הורים עשויים לדאוג מכך שהילדים שלהם יחוו אירועי היפוגליקמיה (גלוקוז נמוך בדם) במשך הלילה בזמן שהם ישנים. רבים עשויים לבדוק את ערכת הגלוקוז בדם כמה פעמים במשך הלילה כדי להבטיח שרמות הגלוקוז בדם של הילדים שלהם בטווח הנורמה.

ילדים קטנים ופעוטות- ילדים צעירים זקוקים למנות קטנות של אינסולין. ילדים רבים אוכלים מנות קטנות במרווחי זמן תכופים במשך היום ולכן עשויים להזדקק לזריקות אינסולין תכופות יותר.

 

אם כך, מה הורים יכולים לעשות כדי לעזור לילדים הסוכרתיים שלהם ולשמור על רמות הגלוקוז בדמם בשליטה ובו בזמן לאפשר להם ליהנות מהילדות שלהם?

 

 

בחר את הנושא שלך

גלה כיצד המשאבה סייעה להורים אחרים לילדים בעלי סוכרת מסוג 1, וכיצד הם מצאו את דרכם לשליטה טובה יותר.