fbpx ניטור סוכר רציף וחיישנים | Medtronic Diabetes Israel

שירות לקוחות

ניטור סוכר רציף וחיישנים

כללי

מה הוא חיישן סוכר?

חיישן סוכר הוא אלקטרודה קטנה המודדת את רמות הסוכר שלכם. היא יושבת מתחת לעור בנוזל ביניים, היכן שהתאים מקבלים חמצן וחומרים מזינים, לרבות סוכר. חיישני סוכר מוחדרים בקלות ובאמצעות מכשיר החדרה אוטומטי: כמו סוגים רבים של ערכות עירוי, נעשה שימוש במחט כדי להחדיר את חיישן הסוכר. המחט מוסרת לאחר מכן, ומשאירה רק אלקטרודה קטנה וגמישה מתחת לעור. חיישן הסוכר מחובר בשלב זה למשדר, כדי שאפשר יהיה להעביר קריאות למשאבת האינסולין; או למוניטור; או למכשיר מקליט שמאפשר להוריד את הנתונים לאחר הסרתו.

האם אני עדיין צריך לבצע בדיקת סוכר בדם אם אני משתמש בחיישני סוכר?

השימוש בחיישני סוכר אינו מחליף את הצורך בבדיקת סוכר בדם. אתם עדיין צריכים להשתמש במד הסוכר בדם כדי לאשר את קריאת הסוכר הרציפה (CGM) לפני הטיפול או כדי לכייל את מערכת ה-CGM.
 

שימוש

מהם גבולות ההתרעה הגבוהים והנמוכים שאני יכול להגדיר?

אפשר להגדיר סף התרעה בגובה 400 מ"ג/דצ"ל והתרעה לסף מינימלי של 40 מ"ג/דצ"ל.

גבולות המינימום והמקסימום יכולים להיות מותאמים אישית למשתמש. עליכם לדבר עם הרופא שלכם על רמות הסף האישיות שלכם ועל הגדרות ההתרעה. 

התרעות הסוכר הגבוה והנמוך צריכות להיות בטווח של לפחות 10 מ"ג/דצ"ל ביניהן.

 אם תגדירו את גבול הסוכר הגבוה ל-180 מ"ג/דצ"ל, לא תוכלו להגדיר את גבול הסוכר הנמוך ליותר מ-170 מ"ג/דצ"ל. לעומת זאת, אם תגדירו את גבול הסוכר הנמוך ל-50 מ"ג/דצ"ל, לא תוכלו להגדיר את גבול הסוכר הגבוה שלכם לפָּחות מ-60 מ"ג/דצ"ל.

כמה זמן חיישני סוכר מחזיקים מעמד? האם התוקף שלהם פג?

אפשר להשתמש בכל חיישן סוכר למשך שישה ימים בכל פעם. לחיישני סוכר יש תאריך תפוגה של שישה חודשים מיום הייצור. תאריך התפוגה מופיע על החלק החיצוני של הקופסה של חיישן הסוכר ועל כל אריזה של חיישן סוכר.  
 

באיזה סוג של סוללות משתמשים במשדר?

למשדר יש סוללה עצמאית, שאפשר לטעון אותה במטען המגיע יחד עם המשדר אך אי אפשר להחליפה. מאחר שהמשדר כולל סוללה עצמאית יש להיפטר ממנו, או למחזר אותו, בהתאמה לתקנון השלטון ולהנחיות המחזור המקומיות.
 

מהי תוחלת החיים של המשדר?

אם נעשה במשדר שימוש רציף, תוחלת החיים שלו היא כ-12 חודשים.
 

האם עליי לשמור את חיישני הסוכר שלי בקירור?

Temperatureהחיישנים החדשים שלנו אינם מצריכים קירור. אפשר לאחסן חיישני סוכר ™Enlite מדור חדש בטמפרטורות הנעות בין 2 ל-30 מעלות צלזיוס (36 עד 86 מעלות פרנהייט) בלא צורך בקירור. כדי לזהות את חיישני הסוכר האלה חפשו את גרף הטמפרטורה בצד החיצוני של אריזת חיישן הסוכר הבודד, או בצד של הקופסה של החיישן.

חיישני הסוכר שלנו עברו בדיקה קפדנית ומקיפה כדי שיעמדו בבטחה במזג אוויר קיצוני, חם או קר, בעת המשלוח, באריזות המשלוח "שאינן בקירור".

 אין להקפיא חיישני סוכר.

אם בחרתם לשמור על החיישנים במקרר, הניחו לחיישן להתחמם בטמפרטורת החדר לכ- 15 דקות לפני שאתם משתמשים בו.

איפה עליי לשאת את חיישן הסוכר שלי?

המקום בגוף שבו תשאו את חיישן הסוכר שלכם עשוי להיות מושפע מדברים כמו ביגוד, נוחות, העדפה אישית או ניסיון אישי. אתם עשויים לרצות להימנע מאזורים שהיה בהם עירוי לאחרונה. אנשים רבים בוחרים באזור הבטן, ואחרים מעדיפים את הגב התחתון, שכן אזור זה פחות מושפע מבגדים לעומת אזור המותניים.

עיינו במדריך למשתמש של ה-Enlite מהדור החדש למיקומים מומלצים לצורך החדרה בדיוק מרבי.

איך אדע מתי הסוללה של המשדר נחלשת? - ™MiniMed™ Veo

כשהסוללה במשדר נחלשת, המשדר ישדר הודעה על כך למשאבת האינסולין או למסך. ההודעה "משדר מתרוקן" תופיע על המסך. מהפעם הראשונה שמופיעה ההודעה "משדר חלש" המתריעה על סוללה חלשה יש לכם כחמישה ימים ברציפות להמשיך ולהשתמש במשדר לפני שהסוללה תתרוקן לחלוטין. לאחר מכן תקבלו הודעה "משדר פגום" שמשמעותה שסוללת המשדר התרוקנה.

 עיינו בסעיף התראות והתרעות למידע נוסף.
 

איך אדע מתי הסוללה של המשדר נחלשת? - MiniMed™ 640G

כשהסוללה במשדר נחלשת, המשדר ישדר הודעה על כך למשאבת האינסולין או למסך. ההודעה "סוללת משדר מתרוקנת" תופיע על מסך המשאבה. יש להטעין את הסוללה במשדר בתוך 24 שעות. הטעינו את המשדר שלכם בהקדם האפשרי.
 עיינו בסעיף התראות והתרעות למידע נוסף.

מהו טווח השידור בין המשדר לבין משאבת האינסולין?

המשדר ומשאבת האינסולין צריכים להיות במרחק של כ-2 מטרים זה מזה כדי שהעברה אלחוטית תתרחש.
 

מה קורה כשהמשדר ומשאבת האינסולין מתרחקים מעבר לטווח זה? - ™MiniMed™ Veo

אם המשדר ומשאבת האינסולין רחוקים מדי זה מזה (יותר מ-2 מטרים), יישמע צליל התראה ותופיע על הצג אחת מההודעות "אות חלש" או "חיישן אבד". מערכת ה-MiniMed™ REAL-Time של משאבת האינסולין, האחראית לניטור סוכר רציף (CGM), מאפשרת להגדיר את משך הזמן שבו משאבת האינסולין תמתין לפני שתתריע בפניכם על כשלון בקבלת המידע מהמשדר (CGM) למשאבת האינסולין. אפשר להגדיר את משך הזמן לעיכוב בין 5 ל-40 דקות. ברירת המחדל היא 30 דקות.
 
המשדר מכיל כ-40 דקות של זכרון; אם המשדר ומשאבת האינסולין רחוקים מדי זה מזה למשך יותר מ-40 דקות, הדיווחים יכללו "פער מידע" שבו יהיה מידע חסר לפרק הזמן שמעבר ל-40 הדקות.

מה קורה כשהמשדר ומשאבת האינסולין מתרחקים מעבר לטווח זה? - MiniMed™ 640G

אם המשדר ומשאבת האינסולין רחוקים מדי זה מזה (יותר מ-2 מטרים), יישמע צליל התראה ותופיע על הצג אחת מההודעות "אות חיישן אבד" או "לא ניתן לאתר אות חיישן". 
 
המשדר מכיל בזיכרון שלו את 10 השעות האחרונות; אם המשדר ומשאבת האינסולין רחוקים מדי זה מזה למשך יותר מ-10 שעות, הדיווחים יכללו "פער מידע" שבו יהיה מידע חסר לפרק הזמן שמעבר ל-10 השעות.

האם תדר הרדיו ממשדר ה-MiniLinkTM מזיק לי באופן כלשהו?

משדר ה-MiniLink משתמש בערך באלפית מאנרגיית RF (גלי רדיו) המשמשת לטלפון נייד. כשאתם מדברים בטלפון נייד, אתם סופגים זרם קבוע של תשדורת RF. לעומת זאת, המשדר שלנו שולח "פרצי אותות" קצרים מאוד שאינם מזיקים. 

 

האם תדר הרדיו מה-Guardian 2 Link שלי מזיק לי באופן כלשהו?

משדר ה-Guardian 2 Link משתמש בערך באלפית מאנרגיית RF (גלי רדיו) המשמשת לטלפון נייד. כשאתם מדברים בטלפון נייד, אתם סופגים זרם קבוע של תשדורת RF. לעומת זאת, המשדר שלנו שולח "פרצי אותות" קצרים מאוד שאינם מזיקים.

 

איך מכבים את השידור ממשדר ה- ™MiniLink למשאבת האינסולין?

המשדר מתחיל לשדר מידע ברגע שהוא מתחבר לחיישן הסוכר. כמו כן הוא משדר מידע כשניטור הסוכר הרציף במשאבת האינסולין כבוי. לכן עליכם לנתק את חיישן הסוכר מהמשדר. אין צורך לנתק את החיישן ממקומו.
 

איך מכבים את השידור ממשדר ה- Guardian 2 Link למשאבת האינסולין?

המשדר מתחיל לשדר מידע ברגע שהוא מתחבר לחיישן הסוכר. כמו כן הוא משדר מידע כשניטור הסוכר הרציף במשאבת האינסולין כבוי. לכן עליכם לנתק את המשדר החיישן הסוכר. אין צורך לנתק את החיישן ממקומו.
 

כיול

מדוע עליי לכייל?

כיול המערכת שלכם הוא כמו כיוון השעה בשעונכם וכיוונו מדי פעם נועד לוודא שהוא עדיין מראה את השעה הנכונה. כדי לאתחל חיישן סוכר עליכם להכניס קריאה ממכשיר הבדיקה בדם שתספק למערכת נקודת התחלה. אחר כך תצטרכו להזין לפחות שתי בדיקות סוכר ביום -- אחת ל-12 שעות. באופן זה תיישרו את חיישן הסוכר עם מד הסוכר הרציף כך שהקריאות ייצגו את רמת הסוכר בדם (BG).
 

באיזו תדירות עליי לכייל את משאבת האינסולין ™MiniMed™ Veo?

הכיול הכרחי רק כשאתם משתמשים בפונקציית ה-CGM במשאבת האינסולין. יש לכייל את מערכת ה-™MiniMed™ Veo מינימום פעמיים ביממה (אחת ל-12 שעות) על ידי הזנת ערך שנמדד במכשיר בדיקת הסוכר בדם אל משאבת האינסולין. עם זאת, לצורך תוצאות טובות יותר תוכלו לכייל את המכשיר שלוש או ארבע פעמים ביום, ולפזר את הכיול לשעת ביום שבהן הסוכר אינו משתנה במהירות. דבר זה יאפשר זיהוי מדויק יותר של סוכר בכל הרמות.
 

באיזו תדירות עלי לכייל את משאבת האינסולין MiniMed™ 640G?

הכיול הכרחי רק כשאתם משתמשים בפונקציית ה-CGM במשאבת האינסולין. יש לכייל את מערכת ה-MiniMed™ 640G מינימום פעמיים ביממה (אחת ל-12 שעות) על ידי הזנת ערך שנמדד במכשיר הבדיקה בדם אל משאבת האינסולין. פעלו לפי ההנחיות הבאות לתוצאות כיול הטובות ביותר:

 • פזרו את הכיולים שלכם לאורך היום. כדי לייעל את דיוק החיישן כיילו שלוש עד ארבע פעמים ביום.
 • אמנם אתם יכולים לכייל בכל עת במהלך כל תנועת סוכר, ואולם כיול בשניים או שלושה חצים עשוי להקטין באופן זמני את הדיוק עד לכיול הבא.
 • הכניסו את קריאת הסוכר בדם שלכם לתוך המשאבה מיד לאחר ביצוע הבדיקה.
 • קריאת מד הסוכר תקפה למשך 12 דקות בלבד; אל תדחו את ההזנה למאוחר יותר 
 • תמיד השתמשו באצבעות נקיות ויבשות כשאתם בודקים את רמות הסוכר שלכם.
 • השתמשו רק בקצות האצבעות שלכם כשאתם מבצעים בדיקה לצורך כיול.
 • אם הקריאות במד הסוכר בדם שלכם שונות באופן משמעותי מהקריאות בחיישן הסוכר, עליכם לשטוף את הידיים ולכייל שוב.

מתי עליי לכייל את משאבת האינסולין MiniMed™ VeoTM

מוטב לכייל כאשר רמת הסוכר בדם שלכם אינה משתנה במהירות. אנו ממליצים שתבצעו את הכיול בלוח זמנים שגרתי, למשל בשעה שאתם מתעוררים בבוקר, לפני ארוחה או לפני שאתם אוכלים משהו קטן לפני השינה. נסו למצוא זמן במשך היום שבו הסוכר בדם שלכם יציב שכן חשוב לבצע את הכיול כשערכי הסוכר אינם משתנים במהירות. למשל, סוכר יציב יותר לפני ארוחה; אל תבצעו כיול אחרי ארוחה, שכן סביר שהסוכר ישתנה במהירות כדי להסתגל למזון המתעכל.
 

מתי עליי לכייל את משאבת האינסולין MiniMed™ 640G

הטבלה הבאה מתארת מתי עליכם לכייל את החיישן שלכם.

כאשר אתם נמצאים: עליכם
שעתיים אחרי הפעלת חיישן חדש

לבצע את כיול החיישן הראשון שלכם

שעתיים אחרי שאתם מפעילים את החיישן החדש שלכם המשאבה שולחת התרעת "כייל כעת". הקריאה הראשונה של חיישן הסוכר שלכם מופיעה כ-10 עד 15 דקות אחרי ביצוע הכיול.

שש שעות אחרי הכיול הראשון שלכם

בצעו את כיול החיישן השני שלכם.

שש שעות אחרי שאתם מבצעים את הכיול בפעם הראשונה מופיעה התרעת "כייל כעת", והמשאבה שלכם מפסיקה לחשב את ערכי חיישן הסוכר. כאשר אתם מקבלים התרעת "כייל כעת", נדרשות כ-15 דקות לאחר הכיול על מנת שערכי החיישן יוצגו שוב.

שתים-עשרה שעות אחרי הכיול השני שלכם, ואחר כך לפחות מדי 12 שעות לאחר מכן אחרי שאתם מבצעים את הכיול השני שלכם עליכם לכייל לפחות אחת ל-12 שעות. אם לא תבצעו כיול במשך יותר מ-12 שעות, התרעת "כייל כעת" תופיע. נדרשות כ-15 דקות לאחר הכיול על מנת שערכי החיישן יוצגו שוב.

פעלו לפי ההנחיות לתוצאות כיול הטובות ביותר:

 • פזרו את הכיולים שלכם לאורך היום. כדי לייעל את דיוק החיישן כיילו שלוש עד ארבע פעמים ביום.
 • אמנם אתם יכולים לכייל בכל עת במהלך כל תנועת סוכר, ואולם כיול בשניים או שלושה חצים עשוי להקטין באופן זמני את הדיוק עד לכיול הבא.
 • הכניסו את קריאת הסוכר בדם שלכם לתוך המשאבה מיד לאחר ביצוע הבדיקה.
 • קריאת מד הסוכר תקפה למשך 12 דקות בלבד; אל תדחו את ההזנה למאוחר יותר 
 • תמיד השתמשו באצבעות נקיות ויבשות כשאתם בודקים את רמות הסוכר שלכם.
 • השתמשו רק בקצות האצבעות שלכם כשאתם מבצעים בדיקה לצורך כיול.
 • אם הקריאות במד הסוכר בדם שלכם שונות באופן משמעותי מהקריאות בחיישן הסוכר, עליכם לשטוף את הידיים ולכייל שוב.
   

קריאות ה-CGM אינן תואמות לקריאות מד הסוכר. האם זה צריך להדאיג אותי?

מד הסוכר בדם לוקח את קריאות הסוכר מפלזמת הדם ואילו החיישן לוקח את הקריאות מהנוזל הבין-תאי. רוב הזמן סוכר עובר תחילה לדם שלכם ואחר כך לנוזל הביניים. בגלל הדרך שבה נע הסוכר בגופנו קריאות החיישן בדם וקריאות הסוכר בחיישן תהיינה תואמות לחלוטין רק לעתים נדירות. זה טבעי לחלוטין.
 
עליכם אפוא להתמקד במגמות ודפוסים ולא בערכים בודדים.

התוכן וכל המידע המסופק באתר זה נועדו לידיעתכם בלבד, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי מקצועי, אבחון או טיפול בכל דרך. סיפורי המטופלים הם חוויות ספציפיות של המטופלים המסוימים. התגובות לטיפול עשויות להשתנות ממטופל למטופל. הקפידו לשוחח עם הרופא שלכם ולקבל ממנו מידע על האבחנה ועל הטיפול, ודאו כי אתם מבינים הכול ופעלו בהקפדה אחרי המידע שקיבלתם.

© 2016 Medtronic International Trading Sarl™. All Rights Reserved. No part of this website may be reproduced or utilized in any form or by any means without permission from Medtronic International Trading Sarl. MiniMed, Bolus Wizard, SMARTGUARD, Guardian, Enlite and CareLink are trademarks of Medtronic, Inc. and its subsidiaries. CONTOUR is a trademark of Bayer Healthcare LLC.